در آلمان هم جشن پایان محصول برداری هست . ( جشن مهرگان )
من تازه وارد دانشگاه شده بودم . یکروز دیدم وسط سالن ورودی دانشگاه ( ورود برای همه آزاد است ، نگهبانی یا حراست نیست ) چندتایی میز کنار هم ردیف چیدند ، خیلی زیبا با دسته های گندم و جو تزیین کردند و روی آن کاهو ، کلم ، سیب ، کدو ، چندین نوع سوسیس و کالباس و گوشت دودی و خلاصه انواع خوردنی چیدند . پرسیدم اینها چیست ؟ همکلاسیها گفتند جشن شکرگذاری پایان محصول است ، اینها را کشاورزها و قصابها و برای دانشجویان هدیه آوررند .
چند روزی این میز بود و هر کس میخواست برمیداشت ، توجه کردید ؟ هرکس که میخواست .
همان روزها در شهر ما در چند جا نوشته بود : کره مجانی . هیچوقت کسی را ندیدم که با یک کیسه پنجاه تا گرفته باشد ، گاهی یکنفر میرفت یک قالب میگرفت .
چرا اینگونه است ؟ من فکر میکنم فرهنگ وحشت و گدایی نیست .
وقتی عکسهای دریافت سبد کالا در ایران را میدیدیم خجالت میکشیدیم که ملت ایران به روزی افتاده تا برای دریافت سبد کالا آدمها زیر دست و پا افتادند . برای نذری از سر و کول هم بالا میروند و بعد با بنز و همان را به خانه های میلیاردی میبرند و یا در زباله ها به دنبال خوراک میگردند .
شاید این بی معنی باشد که من از دیدن این صحنه ها تاسف میخورم ، شاید لیاقت ملت ما همین است که حیثیت انسانی خود را قربانی یک وعده خوراک میکنند . من گرسنه را برای ی محکوم نمیکنم ، او گرسنه است ولی وقتی در تلگرام دیدم که کانال نذری خوری درست کردند و مینویسند کجا و کدام شب چه نوع نذری میدهند ، این فرهنگ حقیر گدایی برای من زجر آور است .
ما آلمان نخواهیم شد ، حتی تلاش برای آن هم موفقیت آمیز نیست ، آن سیرت و خصلت و آگاهی در ما نیست .
هنوز نیست ، پانصد سال دیگر؟ نمیدانم.

خاطره ای از بهزاد صمدی

روستای خوراوند نذری ,پایان محصول منبع

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

العمرية تحت المجهر من موازى! www.tebmedtourism.com وبلاگ پرشین ترک حسام فرهنگی قوچانی اکادمی تکواندو استاد شیرازی ارزان کده کانون حجت ابن الحسن (عج) قشم